Natūralaus gimdymo laikotarpiai

Natūralaus gimdymo laikotarpiai:

Pirmasis - gimdos kaklelio vėrimasis
Antrasis - vaisiaus išstūmimas
Trečiasis - placentos užgimimas

Pirmasis gimdymo laikotarpis – gimdos kaklelio vėrimasis

Pirmojo gimdymo periodo pradžia – reguliarūs gimdos susitraukimai. Pabaiga – pilnas gimdos kaklelio atsivėrimas (~10 cm). Vidutinis gimdos kaklelio vėrimosi greitis – 1cm/val.I gimdymo periodo trukmė:
 • Pirmakartėms 10-12 valandų
 • Pakartotinai gimdančioms 6-8 valandos

Pirmasis gimdymo laikotarpis turi 2 fazes: latentinę ir aktyviąją.
 • Latentinės fazės pradžia sutampa su gimdymo pradžia. Šios fazės metu sąrėmiai būna neintensyvūs, gimdos kaklelis trumpėja, minkštėja ir po truputį veriasi iki 3- 4 cm. Latentinės fazės trukmė kiekvienai gimdyvei - individuali.
 • Į aktyviąją fazę gimdymas pereina, kada gimdos kaklelis būna atsivėręs 3 – 4cm. Šios fazės metu sąrėmiai suintensyvėja, padažnėja ir pailgėja. Vidutinis gimdos kaklelio vėrimosi greitis yra apie 1cm/val.
Šio laikotarpio vidutinė trukmė skiriasi pirmakartėms ir pakartotinai gimdančioms, nes pirmakartėms gimdos kaklelis pradžioje trumpėja, išsilygina ir tik tada pradeda vertis, o pakartotinai gimdančių gimdos kaklelis trumpėja ir veriasi vienu metu.
Pirmojo gimdymo periodo metu, veriantis gimdos kakleliui, gimdyvė įprastai pradeda jausti stiprėjantį, buką, maudžiantį skausmą sąrėmių metu. Sąrėmiai – t.y. gimdos raumens susitraukimai. Skausmą sąrėmio metu sąlygoja:
 • gimdos raumens išemija (t.y. deguonies badas)
 • gimdos kaklelio vėrimasis
Moteriai pageidaujant, pirmojo gimdymo periodo metu, gali būti atliekamas medikamentinis gimdymo skausmo malšinimas (skaityti plačiau medikamentinis gimdymo skausmo malšinimas).
Įprastai 2/3 gimdyvių (t.y. apie 70 proc.), pirmojo gimdymo periodo metu, veriantis gimdos kakleliui, plyšta vaisiaus vandenų pūslės dangalai ir nuteka vaisiaus vandenys.
Nutekėjus vaisiaus vandenims labai svarbu įvertinti:
 • vaisiaus vandenų kiekį
 • vaisiaus vandenų spalvą (norma – šviesūs vaisiaus vandenys)
Pirmojo gimdymo laikotarpio metu, moteriai atvykus į gimdyklą, turi būti užvedamas gimdymo veiklos priežiūros lapas (partograma), kur gimdymą prižiūrintis gydytojas grafiškai žymi gimdymo veiklą.
Veriantis gimdos kakleliui pageidautina, kad gimdyvė daugiau judėtų, vaikščiotų, nes tai natūraliai skatina gimdymo veiklą. Tuo atveju, jeigu moteris pageidauja gulėti, patariama gulėti ant kairiojo šono, nes tokioje padėtyje mažiau trikdoma moters veninė kraujotaka ir vaisiaus kraujotaka.

Antrasis gimdymo laikotarpis – vaisiaus išstūmimas

Antrojo gimdymo laikotarpio pradžia – pilnas gimdos kaklelio atsivėrimas. Pabaiga – vaisiaus užgimimas.Vidutiniška šio periodo trukmė:
 • Pirmakartėms – iki 2 valandų
 • Pakartotinai gimdančioms – iki valandos
 
Esant pilnam gimdos kaklelio atsivėrimui, gimdyvė pajunta norą tuštintis (nes vaisiaus pirmeigė dalis galvytė pradeda spausti tiesiąją žarną). Pradžioje šis noras atsiranda tik sąrėmių metu, o jam praėjus, noras tuštintis taip pat išnyksta. Tačiau, kai mažylis jau yra pakankamai žemai, prieš pat užgimimą, moteris norą tuštintis pradeda jausti nuolat.
Antrojo gimdymo periodo metu prie sąrėmių (t.y gimdos raumenų nevalingų susitraukimų) prisideda ir papildomos gimdymo jėgos – stangos.
Stangos – t.y. nevalingi pilvos sienos raumenų ir diafragmos susitraukimai.  Gimdyvei noras stangintis atsiranda tuomet, kuomet vaisiaus pirmeigė dalis yra pakankamai žemai ir pradeda spausti dubens dugno raumenis.
 
Gimdyvė gali stangas šiek tiek valdyti:
 • Susilpninti – giliai kvėpuodama pro burną
 • Sustiprinti – spirdamasi kojomis ir traukdamasi rankomis, įtempdama pilvo preso raumenis ir taisyklingai kvėpuodama
                                               
Antrojo gimdymo laikotarpio metu gimdyvė dažniausiai guli pusiau sėdimoj padėty, tačiau galimos ir visos kitos, gimdyvei patogios padėtys: tupima, gulima ant nugaros, gulima ant šono.

Trečiasis gimdymo laikotarpis – placentos užgimimas

Trečiojo gimdymo laikotarpio pradžia – vaisiaus užgimimas, pabaiga – placentos užgimimas.III gimdymo periodas
 • Trukmė 15-20 minučių
 • Netenkama ne daugiau nei 500ml kraujo
 • Pavojingas dėl galimo kraujavimo
Užgimus placentai gimdymas baigiasi ir prasideda ankstyvasis pogimdyminis laikotarpis, kuris trunka pirmąsias 24 valandas.
Placentinio laikotarpio vidutinė trukmė – 10 – 15 min. Jeigu iš gimdos gausiai nekraujuoja, placenta po truputį atsidalina, galima laukti ir iki valandos.
Šiuo metu yra rekomenduojama visoms gimdyvėms taikyti aktyvųjį placentinį laikotarpį – t.y.:
 • užgimus vaisiaus priekiniam petukui ar visam kūneliui, gimdyvei turėtų būti suleidžiamas oksitocinas į veną arba į raumenis
 • anksti užspaudžiama virkštelė – kai virkštelė baigia pulsuoti, bet ne vėliau kaip po minutės nuo naujagimio užgimimo
 • viena ranka laikoma įtempta virkštelė, jos netraukiant, o kita ranka švelniai atstumiamas gimdos dugnas virš sąvaržos
 • užgimus placentai, gimda iš išorės pamasažuojama, išspaudžiant gimdos ertmėje likusį kraują 
Per trečiąjį (placentinį) gimdymo laikotarpį gimdyvė turėtų netekti ne daugiau negu 500ml kraujo.
Būtent trečiasis gimdymo laikotarpis yra pats pavojingiausias gimdyvei dėl kraujavimo tikimybės.
Po gimdymo gimdyvė su naujagimiu dar 2 valandas yra stebimi gimdykloje. Vėliau mamytė su mažyliu yra perkeliami į pogimdyminę palatą.
 
Gimdymo metu labai svarbus gimdymo priežiūros dokumentas yra kardiotokograma (KTG.)
Rašant kardiotokogramą (KTG) gimdymo metu yra stebimas vaisiaus širdies ritmas ir gimdymo veiklos progresavimas. Atvykus į gimdyklą, gimdyvei ant pilvuko yra uždedami du davikliai: vienas, registruojantis vaisiaus širdies ritmą, dedamas ten, kur yra vaisiaus širdis (priklausomai nuo vaisiaus padėties gimdoje), kitas, registruojantis sąrėmių dažnį ir stiprumą, dedamas ant gimdos dugno (t.y. pilvo viršuje).


 
Vertinant kardiotokogramą, svarbu:
 1. įvertinti vaisiaus širdies darbą: bazinį plakimo dažnį (norma 110-150k/min) ir dažnio pokyčius sąrėmių metu
 2. įvertinti, kaip vystosi gimdymo veikla: kaip dažnėja, stiprėja ir ilgėja gimdos susitraukimai (sąrėmiai)
Klauskite gydytojo
Į klausimus atsako gydytoja akušerė-ginekologė

Rūta Liutkevičienė
Paklausimo forma

Nėštukių galerija
Įkelti nuotrauką

Kontaktai

 • Taip pat mus galite rasti: